Devlet Bankaları Hangileridir_


Devlet Bankaları Hangileridir_

Devlete ait bankalar yani kamu bankaları olarak bilinen bankaların 2020 yılına ait güncel listesini bu sayfamızda yayımladık. Devlet bankaları kredi faiz oranlarına da bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Devlet Bankaları Hangileridir_
30 Haziran 2020 Salı 14:09 tarihinde paylaşıldı.

Kamuya ait sermayeden oluşan Türkiye'de hizmet veren 2 adet katılım bankası, 3 adet mevduat bankası ve bunların yanı sıra 3 adet kalkınma ve yatırım bankası bulunmaktadır. 2020 yılında devlet bankaları hangileri diye merak eden kullanıcılara özel olarak araştırmalarımızı yaparak bu sayfamızı oluşturduk. Kamu sermayeli bankalar her zaman diğer bankalara göre daha düşük faiz oranlarıyla kredi vermeye devam ediyor. Yatırım bankaları, her yerde şubesi olmadan belediye gibi resmi dairelere hizmet eden bankalardır ve vatandaşlar bu bankalardan hizmet alamaz. Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olarak hizmet veren bankaları ve özelliklerini aşağıda sıraladık.

 

Devlet Bankaları

Türkiye'de pek çok farklı bankacılık sistemi yer almaktadır: Bankaları genel özelliklerine göre sıralamak gerekirse kamu sermayeli bankalar, özel bankalar olarak ayrıştırılabilir. Pek çok kişi özel bankaların faiz oranları yüksek olabildiğinden dolayı devlete ait bankaları tercih etmektedir. Ayrıca geçmişimizde bir çok özel bankanın iflas vermesi sonrasında vatandaşların devlet bankasına olan ilgileri de artmıştır. Tüm bu bankalar ihtiyacı olan kişilere konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi verebilmektedir. Ayrıca bu bankalar mevduat hesapları ile para toplayarak belirli vadeler karşılığında hesap sahibine faiz ile kazanç vermektedir. Ayrıca kalkınma bankası olarak hizmet eden bankalar devlet kurumlarına hizmetine devam etmektedir. Aşağıda devlet bankaları olarak hizmet veren bankalar ve özellikleri ile kredi faiz oranlarını hazırladık. Bu bankaları karşılaştırarak hangi bankalar devlete ait sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Emlak Katılım Bankası
 • Türkiye Kalkınma Bankası
 • İller Bankası
 • Adabank
 • Birleşik Fon Bankası
 • Türk Eximbank

 

Ziraat Bankası A.Ş.

Vatandaşlarımızın en çok bildiği ve yakından takip ettiği Ziraat Bankası, Osmanlı Devleti zamanında kurulmuştur. 1863 yılından günümüze kadar kesintisiz hizmetine devam eden Ziraat Bankası, yurt genelinde 1785 şube ve 25.156 çalışanı ile hizmet vermektedir. Ayrıca dünyanın 18 ülkesinde de şubesi bulunmaktadır.

İnternet sitesi: https://www.ziraatbank.com.tr/

Şube adeti: 1.734 adet

Müşteri hizmetleri: 0850 220 0000

 

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Halkbank olarak bilinen Türkiye Halk Bankası da kamu sermayeli banka olarak hizmetine devam etmektedir. 1933 yılında kurulan banka, günümüzde ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi kredilerinin yanı sıra kobi ve esnaf kredileri de vermektedir. Kuruluşundaki amaç özel bankalara yol göstermek ve en uygun faiz oranlarıyla sanayi ve ticarete katkı sağlamaktır.

İnternet sitesi: https://www.halkbank.com.tr/

Şube sayısı: 1000 adet

Müşteri hizmetleri: 0850 222 0 400

 

Türkiye Vakıflar Bankası

Vakıfbank olarak hizmet veren banka, 1954 yılında dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes talimatlarıyla hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde devlete ait bankalar arasında hizmet veren Vakıfbank, uygun faiz oranlarıyla kredi vermeye devam etmektedir.

İnternet sitesi: https://www.vakifbank.com.tr/

Şube sayısı: 940 adet

Müşteri hizmetleri: 0850 222 0 724

 

Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Sermayenin tamamı T.C. hazinesine ait olarak 675.000.000 TL sermaye ile 2014 yılında hizmet vermeye başlayan banka, faizsiz devlet bankaları arasında hizmet veriyor. Ziraat Katılım, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak Ziraat Bankası'nın katılım bankası olarak  vatandaşlara hizmet vermeye devam etmektedir.

İnternet sitesi: https://www.ziraatkatilim.com.tr/

Müşteri hizmetleri: 0850 220 50 00

 

Vakıf Katılım Bankaıs A.Ş.

Türkiye'de hızla şubeleşmeye devam eden Vakıf Katılım Bankası, 2016 yılında hizmete başlamıştır. Sermayenin tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aittir. Vakıf Katılım da Vakıfbank'ın katılım bankacılığı alanındaki bankasıdır.

İnternet sitesi: https://www.vakifkatilim.com.tr/

Müşteri hizmetleri: 0850 202 1 202

 

Emlak Katılım Bankası

Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi, Emlak Katılım olarak tekrardan hizmete başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk talimatlarıyla 1926 yılında hizmet veren bankanın faaliyetleri 2001 yılına kadar sürmüştü. 2018 yılında alınan karar ile faizsiz devlet bankaları arasında hizmet vermesi kararlaştırılan banka, 750.000.000 TL sermaye ile %100'ü Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yani devlete ait olarak kurulmuştur. Emlak Katılım Bankası'ndan faizsiz olarak konut, ihtiyaç ve taşıt finansmankları kullanabilirsiniz.

İnternet sitesi: https://www.emlakbank.com.tr/

Müşteri hizmetleri: 0850 222 26 26

 

İller Bankası

İlbank Anonim Şirketi de kamu bankaları arasında hizmet veriyor fakat bu banka sadece İl Özel İdareleri ve belediye gibi kamu kurumlarına kredi desteğinde bulunmaktadır.

 

Türk Eximbank

Türkiye İhracat ve Kredi Bankası olarak bilinen banka, 1987 yılında hizmete başlamış. Bu banka ise ihracatı arttırmak amacıyla ülkemizde kamu bankaları arasında çalışmalarını yürütmektedir.

 

Türkiye Kalkınma Bankası

Türkiye Kalkınma Bankası da 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak KHK ile kurulmuştur. Kalkınmayı desteklemek amacıyla kurulan bu banka dış kurum ve şirketlerle anlaşmalar gerçekleştirmektedir.

 

İş Bankası Devletin Mi?

Türkiye İş Bankası olarak Türkiye'nin her yerinde hizmet eden banka, bir çok kişi tarafından devlet bankası zannedilmektedir. Ancak İş Bankası özel bankalar arasında hizmet veren bir bankadır.

 

Özel  Bankalar Hangileri?

Devlet bankaları yanı sıra Türkiye'de hizmet veren pek çok özel banka bulunmaktadır. Bu bankalar yerel sermayeli veya yabancı sermeyeli olmakla beraber yabancı ortak sermayeli de olabilmektedir. Garanti BBVA, TEB, Akbank, Yapı Kredi, Odeabank, Anadolubank, Fibabanka, Alternatif Bank, Şekerbank gibi bankalar özel bankalar arasında hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Bu sayfada 2020 yılında devlete ait katılım ve mevduat bankaları ile banka hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Faizsiz kredi veren bankalar arasında 3 adet devlet sermayeli banka bulunmaktadır. Bu bankalar Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım'dır. Siz de devlet bankalarıyla özel bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun faizli krediye başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer bu bankalar veya özel bankalar hakkında bilgileri merak ediyorsanız, aşağıda yorum bölümüne yazarak bizlerden yardım alabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti tarafından işletilen ve faaliyetlerini bu doğrultuda yürüten devlet bankaları listesini bu sayfada sunduk. Siz de tüm merak ettiklerinizi bu sayfadan bulabilir, devlet bankalarının internet sitesi ve müşteri hizmetleri bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Diğer sitelerimiz: Bankalarkredi.com
  2021 © Bankalar