60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2019


60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2019

Kredi borcu olanlara sevindirici haber geldi. 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırma 2019 yılında yürürlüğe girdi, borcunu ödemekte güçlük çeken kişiler krediyi 60 aya kadar yeniden yapılandırabilecek.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2019
11 Şubat 2019 Pazartesi 14:32 tarihinde paylaşıldı.
 Geçtiğimiz günlerde kredi kartı borçlarına 60 aylık yapılandırma kararı gelmişti, şimdi de ihtiyaç kredilerinde de aynı olanak sağlandı. Bankacılık mevzuatında yapılan değişiklikle, ihtiyaç kredisi borçlarına 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirildi. İşte 60 ay ihtiyaç kredisi yapılandırma 2019 yılı ile ilgili şuanda gündemde olan tüm bilgiler.

Düzenlemeye göre, maddenin yürürlük tarihinden önce ana para veya faiz ödemelerini geciktirenler yapılandırmadan yararlanabilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik ve Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'te düzenleme yapıldı.

Yürürlüğe giren düzenlemeye göre; "Bu maddenin yürürlük tarihinden önce ana para ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir" maddesi eklendi. Yapılan düzenleme ile tüketici kredisi geri ödemesinde genellikle 36-48 ay olan vade sınırı artırıldı.

Tüketici kredileri de yapılandırmanın ardından 60 aya çıkmış oldu.

NE ZAMAN BAŞLAR?

Yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'den dün itibarıyla yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugün itibarıyla bankalara giden kredi borçluları, yapılandırma için başvurabilecek. Yapılandırma talebe bağlı olacak. Düzenleme için yasal mevzuata eklenen son tarih yok. Yönetmelikle ilgili yetki, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olacak.

Yeni düzenleme ile borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşların, yapılandırmada uygulanacak kredi faizlerine de dikkat etmesi gerekiyor.

Yapılandırma şartlarının önümüzdeki günlerde bankalarca açıklanması bekleniyor. Düzenleme, yeni kredi çekeceklere uygulanan vade sürelerini kapsamıyor. Bankaların normalde kredi verirken kredi notu ve gelir belgesi isteme imkanları da bulunuyor.

TÜM BANKALAR: Kredi faiz oranları 2019


KİMLER YARARLANACAK?

Yapılan düzenleme ile ilgili en fazla merak edilen konulardan birisi de düzenlemeden kimlerin yararlanacağı oldu. Yürürlüğe giren düzenlemeden, ihtiyaç kredilerinin anapara ya da faiz ödemelerini geciktirenler yararlanacak. 60 aylık yapılandırmada süreç vatandaşların başvurularıyla başlayacak. 60 aylık yapılandırma süresi tavan olarak uygulanacak. Bu sürenin altında da yapılandırma uygulanabilecek. Tahsili geciken tüketici kredisi borçlarını kapsayan düzenleme, kredi borçlarını düzenli ödeyenler için uygulanmayacak.

60 ay vade ihtiyaç kredisi yapılandırma 2019 ile ilgili tüm gelişmeler olduğunda sayfamızı güncelleyerek sizlere sunacağız.

Kaynak:
MilliyetBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Diğer sitelerimiz: Bankalarkredi.com
  2021 © Bankalar